Достапни линкови

Во Мали прогласена вонредна состојба


Владата на Мали прогласи вонредна состојба поради борбите со исламските бунтовници во северениот дел на земјата. Франција соопшти дека и се придружила на офанзивата и дека ги бомбардирала бунтовниците. Според извештаите, власта и француските сили успеале да ги истераат бунтовниците од градот Кона.
Во Вашингтон, американските власти соопштија дека Пентагон размислува да обезбеди логистичка, разузнавачка и друга поддршка на француските сили инволвирани во борбите.
XS
SM
MD
LG