Достапни линкови

Разговорите за Сирија, без резултат


Лакдар Брахими
Меѓународниот медијатор за Сирија Лакдар Брахими и претставниците на Соединетите држави и на Русија Вилијем Барнс и Михаил Богданов побараа брзо политичко решение на граѓанската војна во Сирија. Во соопштението по нивната денешна средба во Женева се наведува дека не постои воено решение на конфликтот. Сепак, новинските агенции јавуваат дека на средбата американските и руските ставови останале различни, особено околу тоа дали претседателот Башар ал Асад треба да замине од функцијата или не.
XS
SM
MD
LG