Достапни линкови

20 години затвор за маскарот во Сребреница


Босанскиот суд за воени злосторства денеска го осуди на 20 години затвор поранешниот српски полицаец, 41 годишниот Божидар Кувеља за неговата улога во масакрот на 8 илјади босански муслимани во Сребреница во 1995 година. Тој е осуден за злосторства против човештвото, но не и за геноцид, како што бараше обвинителството.
XS
SM
MD
LG