Достапни линкови

Нимиц: Има шанса да се реши спорот со името


Медијаторот во грчко-македонскиот спор за името Метју Нимиц по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека добил силно уверување оти решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонскиот државен врв, што е охрабрување за него.
На новинарско прашање дали може да сe каже оти по две децении сега има шанса да се реши проблемот, експлицитно одговори „да“.
Нимиц на прес-конференцијата по средбата со премиерот Груевски во Владата не сакаше да прецизира за какви идеи и предлози станува збор за, како што вели, да не го попречува процесот.
- Инволвиран сум во ова прашање од 1994 година и не можам да кажам дека станува збор за сосема нови идеи. Но, работите се издигнуваат на други нивоа и во други контексти и сметам дека секогаш постои можност за креативност и да се дојде до позитивен заклучок, рече Нимиц.
XS
SM
MD
LG