Достапни линкови

Експлозијата во Загреб не е тероризам, смета полицијата


Хрватската полицијата и државното обвинителство сметаат дека во синоќешната експлозија во западниот дел на Загреб, како и во експлозијата на железничката станица Подсусед пред два дена, нема елементи на терористички акт и засега се сметаат како чин против општата безбедност.Експлозиите имале за цел да ја вознемират јавноста и да го доведат во опасност животот на граѓаните, како и оштетување на имотот.
Во вчерашниот инцидент едно лице е повредено, но нема опасност по неговиот живот. Хрватската полиција привела 14 лица. На загрепските улиици се наоѓаат пожарникари, полиција и специјални единици.
Полицајци со автомати ги запираат и претресуваат сите автомобили.
XS
SM
MD
LG