Достапни линкови

Претседателски избори во Чешка


Во Чешка се одржува првиот круг од непосредните претседателски избори кои ќе траат и утре. Досегашниот претседател познат по својот евро-скептицизам, Вацлав Клаус беше на функцијата во два петгодишни мандати. Анкетите пред гласањето покажуваат предност на поранешните премиери Јан Фишер и Милош Земан. Ова се први непосредни избори за претседател во земјата.
XS
SM
MD
LG