Достапни линкови

Сирија: нови обиди за крај на војната


Меѓународниот претставник за Сирија Лакдар Брахими ќе се сретне со американски и руски дипломати на разговори за утврдување заеднички меѓународен став за завршување на војната во Сирија. Во пресрет на денешната средба во Женева тој беше осуден од сириската влада дека е „флагрантно пристрасен“ против режимот. Брахими во средбата рече дека одбива секаква улога на претседателот Башар-ал Асад во која и да е преодна влада која може да произлезе од мировниот договор.
XS
SM
MD
LG