Достапни линкови

Австралија ги прошири санкциите спрема Иран


Боб Кар
Австралија соопшти дека ги проширува санкциите против Иран поради неговата нуклеарна програма.
Според министерот за надворешни работи Боб Кар, новите санкции се фокусирани врз финансискиот, трговскиот, енергетскиот и транспортниот сектор.
Целта на овие санкции, кои се во согласност со резолуциите на ОН за неширење на нуклеарното оружје, е да се изврши притисок врз Иран сериозно да им се посвети на преговорите.
XS
SM
MD
LG