Достапни линкови

Предупредувања за штетите од промена на статусот на Британија во ЕУ


Американски и британски бизнисмени предупредуваат за можното ослабување на врската на Велика Британија со Европската Унија, Предупредувањата доаѓаат во време кога се зголемува бројот на повиците за референдум за преиспитување на членството на земјата во Унијата.
Американскиот помошник државен секретар за европски пршања Филип Гордон изјави дека Вашингтон го подджува „силниот глас на Британија во Унијата.“ Tој во својот говор што го оддржа вчера во Лондон изјави дека односите меѓу САД и ЕУ се добри и дека британското влијание во Унијата е од есенцјално значење за американските интереси. Во писмото објавено во весникот „Фајненшл Тајмс“ британската бизнис елита порача дека Британија ќе си нанесе штета доколку го промени својот статус во ЕУ или оддржи реферндум за тоа прашање.
XS
SM
MD
LG