Достапни линкови

Карзаи во посета на САД


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ја започна посетата на Соединетите Држави. Тој денеска во Вашингтон ќе има средби со сенатори, а ќе го посети и седиштето на ЦИА. Во петок, Карзаи ќе разговара со американскиот претседател Барак Обама за билатералниот договор меѓу двете земји во врска со безбедноста. Според Белата Куќа, Обама за време на посетата на Карзаи ќе соопшти колку американски војници ќе останат во Авганистан по 2014-та година.
XS
SM
MD
LG