Достапни линкови

Египетскиот претседател се обидува да ги смири Фатах и Хамас


Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска ќе се состане со лидерите на палестинците од Фатах и од Хамас, Махмуд Абас и Калед Машал, со цел да бидат поттикнати преговорите за обединување меѓу двете палестински ривалски страни. Хамас ја има контролата врз Појасот Газа од 2007-ма година, додека Фатах владее на Западниот Брег и меѓу нив има нетрпение, а понекогаш и насилни инциденти.
XS
SM
MD
LG