Достапни линкови

Земјотреси во Грција и во Турција


Илустрација.
Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во Егејското Море, соопшти истанбулската сеизмолошка опсерваторија Кандили. Епицентарот на земјотресот, како што пренесува МИА, бил на длабочина од девет километри во морето на околу 80 километри од Чанаккале. Локалните власти на Чанаккале соопштија дека засега нема податоци за евентуални жртви или причинета материјална штета. Земјотресот предизвикал паника меѓу населението, а телефонските врски во западна Турција во моментов се прекинати. Во меѓувреме грчките медиуми јавија дека земјотрес со интензитет од пет степени според Рихтеровата скала го погоди поморскиот регион јужно од грчкиот остров Лимнос.
XS
SM
MD
LG