Достапни линкови

Нереди во Белфаст за британското знаме


Тројца полицајци биле повредени на петтиот ден од протестите во Белфаст поради одлуката на градското собрание, британското знаме да биде истакнато само за време на државни празници. Полицијата употреби водени топови и солзавец за да ги раздвои судрените групи на британските лојалисти кои се противат на оваа одлука и на северноирските републиканци кои не се за тоа британското знаме цела година да биде истакнато на зградата на градското собрание.
XS
SM
MD
LG