Достапни линкови

Нови анти-владини протести во Мосул


Протести во Мосул.
Ирачките сили пукаа во воздух за да ги растераат сунитските демонстранти во градот Мосул. Полицијата испукала предупредувачки истрели откако стотици демонстранти се обиделе да се соберат на еден плоштад. Во изминативе две недели постојано се одржуваат анти-владини протести на ирачките сунити. Тие сметаат дека доминантно шиитската влада на премиерот Нури ал-Малики ги дискриминира.
XS
SM
MD
LG