Достапни линкови

Почна мисијата „Пат преку Јужниот Пол зимно време“.


Антарктик.
Британскиот истражувач сер Раналф Фајнс ја почна наредната фаза од неговата експедиција која ја опиша како еден од последните останати поларни предизвици – преминување на Антарктикот во зимно време. Фајнс и неговиот петчлен тим денеска тргнаа со поларен истражувачки брод од Кејп Таун во Јужна Африка во, како што велат, „Најстуденото патување“. Тие планираат да го почнат патувањето на копно на 21 март од руската база Новолазаревскаја. Треба да го преминат Јужниот Пол и да стигнат до до базата Мекмурдо Саунд оддалечена 4.000 километри. Тие ќе се движат во целосен мрак по температури кои се спуштаат до 90 степени целзиусови под нулата. Експедицијата тргна од Лодон во декември. Со ова, тие сакаат да ја одблежат 100-годишнината од несреќната мисија на капетанот Скот кој го откри Јужниот Пол.
XS
SM
MD
LG