Достапни линкови

Започна процесот против обвинетите за силувањето во Њу Делхи


Пет мажи, обвинети за силување и убиство на студентка во Њу Делхи денеска се соочуваат со обвинителниот акт во судот зад затворени врати. Тоа е по наредба на властите како последица на хаосот кој се создаде во судницата.
Тие се соочуваат со смртна казна за случајот од 16 декември кој предизвика масовни протести ширум Индија.
На шестиот осомничен кој има 17 години ке му се суди одвоено.
Овие 6 лица се обвинети за тортура и силување на 23 годишна студентка и претепување на нејзиното момче во автобус во Њу Делхи. Таа почина по две недели во болница во Сингапур.
XS
SM
MD
LG