Достапни линкови

Палестинската власт се преименува во Државата Палестина


Палестинскиот претседател Махмуд Абас.
Палестинскиот претседател Махмуд Абас и нареди на владата официјално да го смени името на „Палестинската власт“ во „Државата Палестина“. Абас соопшти дека на официјалните палестински поштенски марки, канцелариски материјал и документи ќе стои новото име. Во соопштението од неговиот кабинет се наведува дека промената на името е чекор кон „вистинска независност“, иако Израел сè уште контролира голем дел од Западниот Брег.
XS
SM
MD
LG