Достапни линкови

Православните верници во Бугарија и Романија слават Водици


Водици во романскиот град Констанца на Црното Море.
Илјадници православни верници во Бугарија и во Романија денеска слават Водици. Илјадници претежно млади луѓе влегуваат во студените води на реките и езерата во обид да ги фатат дрвените крстови што ги фрлаат свештениците. Се верува дека тој што ќе го фати крстот ќе има среќа во наредната година.
XS
SM
MD
LG