Достапни линкови

Авганистан - од затвор пуштени 80 заробени милитанти


Авганистанските власти соопштија дека ослободиле 80 затвореници кои биле заробени во операции против талибанците и другите милитантни групи.
Како што јави Радио Слободен Авганистан, затворениците биле ослободени вчера од воениот затвор во Баграм, северно од Кабул, како и други затвори низ целата земја.
Нивното ослободување е со надеж дека тоа би можело да им помогне на напорите за мир и помирување.
Се очекува вкупно 1.200 затвореници да бидат ослободени во следните неколку недели.
XS
SM
MD
LG