Достапни линкови

Турција - напредок во разговорите со Оџалан


Турските власти постигнаа значителен напредок во преговорите со лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан, кој е во затвор. Преговорите се со цел да се стави крај на конфликтот во кој загинаа десетици илјади лица во изминатите три децении.
Ова го изјави Нуретин Џаникли кој е заменик претседател на парламентарната група на владејачката Партија на правдата и развојот.
XS
SM
MD
LG