Достапни линкови

Претседателските избори во Кипар на 17 февруари


Димитрис Христофиас
Претседателските избори во Кипар ќе се одржат на 17 февруари, а евентуалниот втор круг е закажан за 24 истиот месец, соопшти денеска кипарското Министерство за внатрешни работи. Актуелниот претседател Димитрис Христофиас изјави дека нема да се кандидира за втор мандат. Најголеми шанси за победа, според анкетите, има лидерот на Демократскиот собир Никос Анастасиадис.
XS
SM
MD
LG