Достапни линкови

ЕУ со апел за смирување на страстите во Македонија


Брисел
„Ние во Европската унија со загриженост ги набљудувавме политичките судири во и околу собраниската зграда и ги повикуваме сите страни веднаш да запрат сите агресивни и провокативни акции.“ Ова денеска во Брисел го изјавил портпаролот на Европската комисија Себастијан Брабант, додавајќи: „Унијата ги повикува лидерите на сите политички партии во Македонија и нивните поддржувачи да стават крај на овие конфронтации, без одлагање. Ги повикуваме да се однесуваат на начин кој е во согласност со Уставот и законите, но и да делуваат низ расправа во Собранието што е во најдобар интерес на граѓаните кои ги избрале за да ги претставуваат нивните интереси во Парламентот.“
XS
SM
MD
LG