Достапни линкови

Над десетина загинати во Дамаск


Дамаск
Над десет лица, меѓу нив и деца, загинале во експлозија на автомобил бомба во Дамаск, соопшти денеска невладината Опсерваторија за човекови права во Бејрут. Бомбата била подметната во дел од градот каде што живеат алавити, верско малцинство на кое му припаѓа и сиријскиот претседател Башар ал Асад. Агенцијата Сана прецизира дека цел на нападот била една бензинска станица. Во последниве месеци зачестија нападите со автомобили бомби во Сирија каде што од почетокот на конфликтот пред 22 месеци загинале над 60 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG