Достапни линкови

Индија-обвинение против осомничените за убиство и силување


Маршот за достоинство на жената во Индија
Индиските власти денеска се очекува официјално да подигнат обвинение против пет мажи за силување, киднапирање и убиство на 23 годишна девојка во главниот град Њу Делхи. Се уште не е јасно дали шестиот осомничен, кој е малолетен ќе се појави пред судот.
Студенката почина од повредите во саботата во болница во Сингапур. Таа била силувана на 16 декември од група на мажи кои го претепале и нејзиниот придружник, кој преживеал.
XS
SM
MD
LG