Достапни линкови

ОН - Во сиријскиот конфликт досега загинале 60 илјади луѓе


Илустрација.
Повеќе од 60 илјади луѓе загинале досега во сиријскиот конфликт, покажуваат новите анализи на Канцеларијата на човекови права на ОН. Високиот комесар за човекови права на ОН Нави Пилај изјави дека експертите од светската организација евидентирале повеќе од 59 илјади убиства во Сирија од 15 март 2011 до 30 ноември 2012 година. Со оглед на тоа што насилствата не се намалени, вели Пилај, „може да претпоставиме дека до крајот на 2012 имало повеќе од 60 илјади жртви“. ОН работеле на анализата пет месеци. Според сиријските опозициски организации во конфликтот во земјата загинале повеќе од 45 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG