Достапни линкови

Дачиќ - Зголемување на наталитетот е национална задача број еден


Српскиот премиер Ивица Дачиќ.
Националната задача број еден на Србија е да има повеќе деца, изјави српскиот премиер Ивица Дачиќ.

„Ни требаат повеќе деца или Србија ќе изумре. Во Србија годишно се раѓаат 70.000 бебиња, а умираат 110.000 луѓе, што значи дека секоја година имаме 40.000 луѓе помалку, наведува Дачиќ.

Тој најави дека државата ќе преземе мерки за да се зголеми наталитетот.
XS
SM
MD
LG