Достапни линкови

Нови етнички судири во Мјанмар


Илустрација: Будистички свештеник се моли во Мјанмар.
Армијата на Мјанмар, според активистите, ги напаѓа етничките качински бунтовници на северот на земјата со авијација, но овие информации не може да се потврдат од независни извори. Борбите меѓу владините сили и бунтовниците од државата Качин на северот на Мјанмар неодамна се интензивираа, откако конфликтот се обнови во 2011 години по 17-годишното примирје. Бунтовниците бараат поголеми политички права и крај на наводното кршење на човековите права од страна на армијата. Борбите во Качин, како и насилствата врз муслиманскиот народ Рохингја во западната држава Рахин фрлаат сенка врз про-реформските чекори на цивилната влада во Мјанмар по децении воена власт.
XS
SM
MD
LG