Достапни линкови

Најмалку 16 загинати во новогодишно стампедо во Ангола


Илустрација: Војник во Ангола.
Најмалку 16 луѓе, од кои најмалку три се деца, загинаа на новогодишната ноќ, во стампедо на преполниот со верници стадион Цитадела Деспортива во главниот град на Ангола, Луанда. Според локалните медиуми, до несреќата дошло поради тоа што верниците на Универзалната црква на царството божје се собрале во многу поголем број од капацитетот на стадионот. Претставници на Пентакостната црква велат дека очекувале на новогодишното бдеење да присуствуваат околу 70 илјади луѓе, но оти дошле повеќе од 250 илјади. Во друг настан, во стампедо во Брегот на Слоновата Коска загинале повеќе од 60 луѓе кои го следеле новогодишниот огномет.
XS
SM
MD
LG