Достапни линкови

Милибанд - Зацврстување на односите меѓу ЕУ и Турција во 2013


Поранешниот министер за надворешни работи на Велика Британија Дејвид Милибанд.
Европа и Турција „ќе ги зацврстат“ односите во текот на 2013 година, пишува поранешниот министер за надворешни работи на Велика Британија Дејвид Милибанд во колумна за британскиот весник „Фајненшал тајмс“. Според Милибанд, во моментов и Европа и Турција имаат добри причини повторно да мислат за зближување. Европа мисли за зближување заради фактот дека на прагот и стои економски џин, а таа има потреба од секаква помош. За Турција, пак, Европа претставува регион на соодветна стабилност. Не треба да се заборави и фактот дека Турција е членка на НАТО, пишува Милибанд.

Промената во правилата на игра може да дојде од земјата, од која тоа најмалку можеше да се очекува - Франција. За време на претседателскиот мандат на Никола Саркози, Франција беше против идејата за членство на Турција во ЕУ. За разлика од Саркози, Франсоа Оланд не кажал ништо слично, посочува Милибанд.
XS
SM
MD
LG