Достапни линкови

Сирија: и натаму затворен аеродромот во Алепо


Алепо, 01.01.2013.
Борбите меѓу силите на сиријскиот режим и бунтовниците биле причина за затворањето на меѓународниот аеродром во Алепо, вториот по големина град во Сирија. Сиријските воздухопловни сили ги продолжиле бомбардирањата врз бунтовничките позиции што се смета за главна пречка за нивното напредување кон аеродромот. Во 22 месечниот конфликт во Сирија загинале најмалку 45 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG