Достапни линкови

Виетнам: потврдени казните за Клубот на слободни новинари


Виетнам, градот Хо Ши Мин
Судот во Хо Ши Мин ја потврди затворската казна на двајцата истакнати блогери, и за намалување на казната на трет блогер од една година. Казните за Нгуен Ван Хаи и поранешниот полицаец Та Пхонг Тан останаа по 10 односно 12 години.
Тројцата беа основачи на забранетиот веб-сајт „Клуб на слободни новинари“ во кој се критикуваше корупцијата и човековите права во земјата ситуација, како и надворешната политика на владата на Виетнам
XS
SM
MD
LG