Достапни линкови

Протести и блокади на сунитите во Ирак


Ирак - парламент
Илјадници ирачки сунити протестираат во неколку градови во земјата против нивната маргинализација од шиитското мнозинство.
Тие блокираа и патишта кон Јордан и Сирија.
Овие протести и блокади се случуваат по најновите весрки тензии и апсењата на десет бодигарди на министеретот за финансии Рафија ал Исави кој е сунит.
XS
SM
MD
LG