Достапни линкови

Москва и Каиро со ист став за конфликтот во Сирија


Амр - Лавров, Москва 28.12.2012
Египетскиот министер за надворешни работи Мухамед Амр денеска во Москва се состана со неговиот руски колега Сергеј Лавров. По средбата Лавров изјави дека се согласиле оти е потребно итно примирје во Сирија и да започне процес на политичка стабилизација. Лавров оцени дека меѓународната заедница треба да престане со притисокот врз сиријскиот претседател Башар Ал Асад да си поднесе оставка и да не поставува предуслови за преговори. МОсква и Каиро имале ист став и во врска со конфликтот меѓу израелците и палестинците, соопшти Лавров. Мухамед Амр ги повика израелците да ја прекинат изградбата на населби на палестински територии.
XS
SM
MD
LG