Достапни линкови

Уште два противракетни системи Патриот во Турција


Против-ракетни системи „Патриот“.
Два против-ракетни системи „Патриот“, обезбедени од САД, ќе бидат распоредени во турскиот град Газиантеп, во близина на границата со Сирија. Овие системи ќе бидат распоредени поблиску до границата на Сирија од останатите четири ракетни комплекси, кои беа обезбедени од Германија и Холандија, јавија анонимни извори од НАТО. Радарските системи на американските „Патриот“ по распоредувањето на Газиантеп ќе можат да лоцираат објекти во воздушниот простор над вториот по големина град во Сирија, Алепо.
XS
SM
MD
LG