Достапни линкови

Вељаноски: државата мора да функционира


Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски
Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски во интервју за агенцијата МИА изразува жалење за понеделничките случувања во Парламентот, но, како што тврди, бил приморан да го одржи редот во пленарната салa и да создаде елементарни услови за работа. Притоа Вељаноски оценува дека било постапено во согласност со Деловникот, Уставот и законите и оти била испочитувана процедурата за донесување на Буџетот. Тој, меѓу другото, во интервјуто наведува дека биле направени максимални напори да се изнајде решение и искористени сите можности за деблокирање на донесување на Буџетот, но оти опозицијата не прифатила ниту еден од дадените предлози и го злоупотребила Парламентот за своја ултимативна пресметка со Владата.
XS
SM
MD
LG