Достапни линкови

Законoт за посвојување сирачиња пред Горниот дом на Думата


Неколку демонстранти беа затворени пред седницата на горниот дом на рускиот парламент на која треба да се гласа за законот со кој на американски граѓани им се забранува да посвојуваат деца од Русија.
Критичарите сметаат дека со законот им се наштетуива на децата во домовите за сирочиња.
Овој контроверзен закон е дел од мерките на руските законодавци во знак на одмазда поради американскиот закон за санкции против русите кои ги нарушуваат човековите права.
XS
SM
MD
LG