Достапни линкови

Шинзо Абе е нов премиер на Јапонија


Шинзо Абе
Долниот дом на јапонскиот парламент го потврди Шинзо Абе за нов премиер на Јапонија. Тој е лидер на Либерално Демократската Партија која победи на изборите на 16 декември со што заврши три годишното владеење на Демократите.
58 годишниот Абе е 7 премиер за последниве 6 години, а самиот тој беше премир 2006/2007. Неговата влада ќе мора да се соочи со предизвоиците на обнова на јапонската економија погодена од рецесија и територијалните тензии со Кина.
XS
SM
MD
LG