Достапни линкови

Хелсиншки комитет: Удар врз уставниот поредок на Македонија


Македонскиот Хелсиншки комитет, во денешното соопштение до јавноста, изразува загриженост од вчерашните случувања во и пред Парламентот, констатирајки дека се врши удар врз уставниот поредок и е направен невиден застрашувачки преседан, спротивен на владеењето на правото. Особено загрижува фактот што пратениците од опозицијата изјавија дека се насилно отстранети од собраниската сала, се вели во соопштението на Хелсиншкиот комитет, кој истовремено ги осуди и инцидентите и говорот на омраза и на протестите пред Парламентот.
XS
SM
MD
LG