Достапни линкови

Се слави Божиќ низ целиот свет


Прославата на Божиќ започна низ целиот свет со размена на подароци и честитки меѓу луѓето во знак на традиционалното одбележување на Исусовото раѓање. Илјадници христијани се собраа на плоштадот Мангер во палестинскиот град на Западниот брег Витлеем, каде што Исус бил роден.
Во Ватикан папата Бенедикт одржа миса во црквата св. Петар. Лидерот на Католичката црква побара во светот да завладее мир.
XS
SM
MD
LG