Достапни линкови

Пратеникот за Сирија Брахими во Дамаск


Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Бахрими
Меѓународниот пратеник за Сирија Лахдар Бахрими кој од синоќа е во Дамаск би требало денеска на властите да им го претстави планот за окончување на над 20 месечниот конфликт во земјата. Според некои наводи, станува збор за руско американски план со кој се предвидува преодна влада која би ја формирале претставници на режимот и на опозицијата. Сиријскиот претседател Башар ал Асад би останал на власт до крајот на мандатот во 2014 година, но без големи овластувања и без можност да се кандидира на избори.
XS
SM
MD
LG