Достапни линкови

Русија најави обнова на воздухопловните бази


Шефот на руските воздухопловни сили изјави пред новинарите дека војската ќе ги модернизира сите воздухопловни бази во земјата до 2020 година. Генералот Виктор Бондарев рече дека повеќе од 20 воздухопловни бази ќе се обноват во наредните неколку години а целата воздухопловна базна мрежа ќе биде проширена и надоградена. Бондарев нагласи дека сите руски воздухопловни бази се изградени во 1950 година и „се застарени и не одговараат на барањата на денешницата“.
XS
SM
MD
LG