Достапни линкови

Харадинај најавува дека ќе биде премиер на Косово


Поранешниот премиер на Косово и некогашен командант на ОВК кого Хашкиот трибунал го ослободи од обвиненијата за воени злосторства, Рамуш Харадинај, вели дека како иден премиер на Косово ќе нарави се за нормализација на односите со Белград. Како што вели,со Демократската партија на Косово на Хашим Тачи веќе е постигнат договор тој да ја преземе функцијата премиер во 2013 година. Тој истакнува дека предлог платформата на Србија е „задоцнета и нереална“ а дека косовските Срби ќе сфатат дека треба да се интегрираат во косовското општество.
XS
SM
MD
LG