Достапни линкови

Италија: консултации за општи избори


Италијанскиот претседател се состанува со политичките лидери со цел подготовка на општи избори во почетокот на наредната година, а премиерот Марио Монти, кој синоќа си поднесе оставка,прави проценки дали ќе се кандидира на тие избори. Монти, кој беше поставен пред 13 месеци н атаа позиција за да ја извади Италија од должничката криза, се повлече во петокот otkkao partijata na Bелрускони и откажа поддршка на неговата Влада. Мо нтиевата оставка му налага на претседателот Џорџо Наполитано да го распушти Собранието и да одреди датум за избори кои се очекуваат во февруари.
XS
SM
MD
LG