Достапни линкови

Самитот ЕУ, Русија без резултати


Рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј, Брисел 21.12.2012.
Рускиот претседател Владимир Путин и лидерите на Европската унија на денешниот самит во Брисел не успеале да ги надминат нивните разлики за голем број прашања, почнувајќи од енергетските, па се до почитувањето на човековите права. И покрај оценката од двете страни дека разговорите биле конструктивни, Путин остро ги критикуваше законите на Унијата за зголемување на конкуренцијата на енергетскиот пазар со тврдење дека тие се дикриминаторски за руската компанија Газпром. Тој исто така го критикуваше Брисел и за тоа што не покажува политичка волја за безвизен режим за руските граѓани.
XS
SM
MD
LG