Достапни линкови

Јапонија: кинески бродови во близина на спорните острови


Крајбрежна стража Јапонија соопшти дека три кинески бродови денеска влегле во јапонските територијални води во близина на острови за кои и Кина и Јапонија тврдат дека биле дел од нивните територии. Ова е за прв ваков инцидент откако во минатата недела беше избрана новата јапонска влада. Новиот јапонски премиер Шинзо Абе неодамна се заложи за надградување на јапонските сили за самоодбрана во редовна војска и за ревидирање на Уставот на земјата во врска со ова прашање.
XS
SM
MD
LG