Достапни линкови

Давутоглу ќе биде почесен доктор на науки на УКИМ


Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска попладне на свечена седница на Универзитетскиот сенат ќе му додели титула почесен доктор (doctor honoris causa) на Ахмет Давутоглу, министер за надворешни работи на Република Турција.
Шефот на турската дипломатија вечер ќе има средба со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов.
Тој ќе престојува и утре во Скопје и ќе има средби со премиерот Никола Груевски, со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.
Ахмет Давутоглу е доктор по политички науки и меѓународни односи и поранешен универзитетски професор
XS
SM
MD
LG