Достапни линкови

Обама вети дека ќе се заложи за новиот закон за контрола на оружјето


Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе ги искористи „сите овластувања“ на својата позиција за да го протурка во Конгресот новиот закон за контрола на оружјето. Тој вели дека обидот ќе биде политички тежок, но дека мора да се направи. Американците имаат „длабока обврска да се обидат“ да го намалат оруженото насилство, рече Обама за време на говорат во Белата куќа на пет дена откако вооружен напаѓач уби 20 деца и шест вработени во едно основно училиште во Конектикат. Тој најави дека потпретседателот Џозеф Бајден ќе биде на чело на работната група која треба да даде конкретни предлози за реформите најдоцна до јануари.
XS
SM
MD
LG