Достапни линкови

Забраната Американци да посвојуваат руски деца помина во второ читање


Жена протестира против донесувањето на законот пред парламентот во Москва.
Рускиот парламент го усвои законот со кој им се забранува на американските државјани да посвојуваат руски деца во второ читање. Предлог-законот дојде како реакција на тоа што САД донесоа одлука за воведување санкции за руските државјани поврзани со кршење на човековите права во земјата. За предложениот текст да стапи на сила, треба да биде усвоен и во трето читање во Државната Дума, потоа да биде одобрен од Сенатот, и на крај му се дава на потпис на претседателот. Полицијата уапси најмалку 13 луѓе кои протестираа против донесувањето на законот пред парламентот во Москва.
XS
SM
MD
LG