Достапни линкови

Чавез во стабилна здравствена состојба


Хуго Чавез
Владата на Венецуела објави дека претседателот Хуго Чавез е во "стабилна" состојба откако беше третиран за респираторна инфекција по операцијата за рак на мозокот. Чавез останува во болница во Куба, каде пред една недела тој беше подложен на својата четврта операција за рак од средината на 2011 година.
Венецуелскиот министер за информации Ернесто Вилегас соопшти дека респираторна инфекција е "под контрола", но дека на претседателот му било наредено да се одмора. Чавез, кој ја водеше јужноамериканска држава 14 години, беше реизбран во октомври. Тој треба да биде инаугуриран за неговиот нов мандат на 10 јануари. Важи за сојузник на Русија, Иран и Белорусија.
XS
SM
MD
LG