Достапни линкови

Руските активисти формираат Независен совет за човекови права


Људмила Алексејева, долгогодишен активист за човекови права во Русија.
Руските активисти за човекови права денеска во Москва соопштија дека формирале Независен совет за човекови права што треба да направи проценка на владините активности и на процесот на донесување закони. Активистите се откажаа од членството во претседателскиот Совет за човекови права поради спорните парламентарни избори од 2011 година.
XS
SM
MD
LG